19
marca
Praca zdalna
Post opublikowany przez: DORADCA
Zgodnie z nowymi przepisami pracodawca może wydać pracownikowi polecenie wykonywanie pracy zdalnej.
Zdalnie
Nie oznacza koniecznie w domu. To wykonywanie pracy w innym miejscu wskazanym przez pracodawcę. Praca ta nie jest tożsama z telepracą, nie jest konieczne, aby zadania zdalne były do wykonania on-line. Pracownik nie może odmówić wykonywania pracy zdalnej.
Jak polecić pracownikowi wykonywanie pracy zdalnej?
Przepisy nie przewidują, w jakiej formie powinno być to polecenie (ustnie, telefonicznie, mailowo czy SMS’owo). Warto jednak, by Pracodawca zastosował taką formę, którą będzie mógł wykorzystać dla celów dowodowych. Jest to też w interesie pracownika, aby mógł udowodnić, że to nie on sam zdecydował o pracy zdalnej.
Przykładowe Informacje dla pracownika w poleceniu o pracy zdalnej:
okres wykonywania pracy zdalnej,
godziny pracy pracownika,
konieczność lub brak raportowania swojej pracy,
czy pracownik ma obowiązek odbierać telefon,
informacja o powierzeniu sprzętu do pracy,
z których obowiązków pracownik jest zwolniony.
Praca zdalna powinna być ewidencjonowana przez Pracodawcę. Okres wykonywania pracy zdalnej może być skracany lub wydłużany kolejnym poleceniem Pracodawcy.
Koszty wykonywania pracy zdalnej ponosi pracodawca. Może się pojawić konieczność wypłacenia Pracownikowi zwrotu kosztów używania własnego sprzętu do pracy zdalnej.
Za okres pracy zdalnej Pracownikowi należy się normalne wynagrodzenie, jak za czas pracy w zwyczajowym miejscu pracy.
UwagaWypadek podczas wykonywania pracy zdalnej jest wypadkiem w pracy.
Co mówi ustawa
Jedynie o poleceniu Pracodawcy, który nakazuje Pracownikowi pracę zdalną, ale może to też być porozumienie z Pracownikiem. Pracownik może wnioskować o wykonywanie pracy zdalnej, jednak sam nie może zdecydować o takim sposobie wykonywania pracy.