21
września
Jak uzyskać indywidualną interpretację podatkową?
Post opublikowany przez: DORADCA
Indywidualna interpretacja podatkowa to informacja udzielana przez Krajową Informację Skarbową (KIS). Daje ona odpowiedź, czy zainteresowany prawidłowo stosuje przepisy podatkowe, np. czy zgodnie z prawem korzysta z ulg podatkowych albo czy może skorzystać z nich w przyszłości.
Wniosek o wydanie interpretacji podatkowej może złożyć: osoba fizyczna, osoba prawna lub inny podmiot (np. stowarzyszenie, spółka cywilna). Z wnioskiem o wydanie interpretacji może wystąpić jedna lub kilka zainteresowanych osób. Wcześniej można skorzystać z wyszukiwarki już wydanych interpretacji.
Wnioskodawca nie otrzyma interpretacji indywidualnej, jeśli wniosek dotyczy:
- informacji objętych wiążącymi informacjami stawkowymi;
- tych elementów stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego, które w dniu złożenia wniosku o interpretację są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub kontroli celno-skarbowej;
- sprawy, która została rozstrzygnięta w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego;
- sprawy będącej przedmiotem porozumienia podatkowego albo porozumienia inwestycyjnego z organem podatkowym;
- stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego wskazującego, że jest to czynność unikania opodatkowania;
- sprawy, która może być rozstrzygnięta w decyzji wydanej z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści;
- działań, jakie mogą być uznane za nadużycie prawa, przez które rozumie się dokonanie czynności, opodatkowanych VAT, w ramach transakcji, która pomimo spełnienia warunków formalnych ustanowionych w przepisach ustawy, miała zasadniczo na celu osiągnięcie korzyści podatkowych, których przyznanie byłoby sprzeczne z celem, któremu służą te przepisy.
Ponadto nie można wnioskować o rozstrzygnięcie w drodze interpretacji indywidualnej wątpliwości co do przepisów prawa podatkowego, które:
- regulują właściwość, uprawnienia i obowiązki organów podatkowych;
- mają na celu przeciwdziałanie unikaniu opodatkowania i odnoszą się do nadużycia przepisów prawa podatkowego, prowadzenia rzeczywistej działalności gospodarczej lub podejmowania działań w sposób sztuczny czy bez uzasadnienia ekonomicznego.
Złożyć wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej można podczas wizyty w urzędzie, listownie lub elektronicznie – do Dyrektora KIS (adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała).
We wniosku należy opisać szczegółowo swoją sytuację, zadać pytanie i przedstawić własne stanowisko. Trzeba przy tym złożyć oświadczenie, że przedstawiony problem nie jest objęty postępowaniem podatkowym, kontrolą podatkową lub celno-skarbową i że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego. W razie złożenia tego oświadczenia niezgodnie z prawdą, wnioskodawca może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej, a wydana interpretacja nie wywoła skutków prawnych.
Wniosek składany samodzielnie składa się na formularzu ORD-IN. Jeżeli zabraknie tam miejsca, można wykorzystać formularz/e ORD-IN/A.
Wniosek składany przez kilka osób (wspólny) składa się na formularzu ORD-WS, a dane pozostałych osób na formularzu ORD-WS/B. Jeśli zabraknie tam miejsca, można dołączyć formularz/e ORD-WS/A. Jeżeli z wnioskiem występuje kilka osób, to należy wskazać w nim jeden podmiot, który będzie stroną postępowania w sprawie interpretacji. Podmiot ten otrzyma interpretację – pozostałe osoby otrzymają jej odpisy.
Jeśli złożony wniosek zawiera braki formalne, urząd wezwie wnioskodawcę do poprawienia błędów w wyznaczonym terminie.
Dyrektor KIS w wydanej interpretacji wskaże, czy wnioskodawca postępuje lub zamierza postępować prawidłowo. Interpretacja, po usunięciu danych osobowych, zostanie też zamieszczona w BIP.
Za wydanie interpretacji trzeba zapłacić 40 zł od pojedynczego problemu opisanego we wniosku. Opłata wzrasta więc, jeśli opisuje się więcej problemów lub wniosek składa kilka osób. Opłatę należy zapłacić w ciągu 7 dni od dnia złożenia wniosku, na rachunek KIS.
Jeśli zainteresowany działa przez pełnomocnika, to musi dodatkowo zapłacić za pełnomocnictwo – 17 zł (do Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej). Nie płaci się za pełnomocnictwo udzielone mężowi, żonie, dzieciom, rodzicom, dziadkom, wnukom lub rodzeństwu.
Termin do wydania interpretacji wynosi 3 miesiące (w czasie stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii ogłoszonego w związku z COVID-19 – 6 miesięcy). Do tego terminu nie wlicza się okresu oczekiwania między ew. wezwaniem przez organ a jego uzupełnieniem braków przez wnioskodawcę. Jeśli interpretacja nie zostanie wydana w ustawowym terminie, będzie to oznaczać, że stanowisko przedstawione we wniosku jest prawidłowe – to tzw. interpretacja milcząca.
Jeżeli wnioskodawca zechce zaskarżyć otrzymaną interpretację, może wnieść skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego (WSA) – za pośrednictwem Krajowej Informacji Skarbowej – w terminie 30 dni od doręczenia interpretacji.
Jeśli zamiast interpretacji podatkowej, wnioskodawca otrzyma postanowienie, to może wnieść zażalenie do KIS – w terminie 7 dni. Jeżeli zażalenie nie zostanie uwzględnione, można wnieść skargę do WSA.
Interpretacja indywidualna nie może wnioskodawcy szkodzić. Będzie tak, gdy zastosuje się on do interpretacji, a potem nastąpi jej: zmiana, wygaśnięcie czy uchylenie przez sąd. Zmiana, wygaśnięcie lub uchylenie interpretacji, o czym zainteresowany zostanie poinformowany, nie wywoła dla niego negatywnych konsekwencji wstecz.
Wnioskodawca nie będzie miał ochrony, gdy w sprawie, w której wydano interpretację indywidualną, pojawiła się decyzja dotycząca:
- unikania opodatkowania – na skutek podejmowania sztucznych działań lub wykonywania czynności bez uzasadnienia ekonomicznego,
- nabywania umownych korzyści – stosowania ulg podatkowych oferowanych przez raje podatkowe.
źródło fot. unsplash.com