31
stycznia
Dokumentacja cen transferowych – wyjaśnienia Ministra Finansów
Post opublikowany przez: DORADCA
W dniu 24 stycznia 2018 r. pojawiła się interpretacja ogólna Ministra Finansów , w której wyjaśnił kontrowersyjne kwestie związane ze stosowaniem znowelizowanych przepisów dotyczących obowiązków sporządzania dokumentacji cen transferowych, tj. obowiązujących art. 25a ust. 1d updof oraz art. 9a ust. 1d updop. Treść przepisów budziła wątpliwości interpretacyjne w zakresie określenia obowiązku sporządzania dokumentacji dla konkretnej kategorii transakcji lub innych zdarzeń dokonywanych z podmiotami powiązanymi.
Sposób ustalenia progów dokumentacyjnych dla transakcji jednego rodzaju / innych zdarzeń jednego rodzaju
Przede wszystkim Minister wyjaśnił, iż próg dokumentacyjny odnoszący się do wartości transakcji lub innych zdarzeń, o którym mowa w art. 25a ust. 1d updof oraz art. 9a ust. 1d updop, należy odnosić osobno do każdego rodzaju transakcji lub do każdego rodzaju innego zdarzenia.
Stanowisko to jest korzystne dla podatników, zwłaszcza wobec niekorzystnego wyroku WSA w Krakowie z dnia z 23 lutego 2017 r., sygn. I SA/Kr 1290/16. Wyrok ten mógł stać się kamieniem węgielnym dla bardzo niekorzystnej linii orzeczniczej, która zmuszałaby podatników do dokumentowania każdej transakcji z podmiotami powiązanymi, w tym także o znikomej wartości. Zdaniem sądu podatnik powinien zsumować różne rodzaje transakcji i jeśli ich łączna wartość przekracza w roku podatkowym określone wartości, to podlegają one określonym obowiązkom dokumentacyjnym.
Na szczęście dla podatników Minister uważa, iż podatnik nie ma obowiązku sumowania wartości różnych rodzajów transakcji lub różnych rodzajów innych zdarzeń w celu określenia obowiązku sporządzenia dokumentacji podatkowej.
Sposób ustalenia progów dokumentacyjnych dla transakcji zawieranych z różnymi
podmiotami powiązanymi
Minister Finansów wyjaśnił, iż jeśli podatnik zawarł transakcję jednego rodzaju z kilkoma podmiotami powiązanymi, to w celu ustalenia, czy podlega ona obowiązkowi dokumentacyjnemu, podatnik jest zobowiązany odnieść łączną wartość takiej transakcji jednego rodzaju realizowaną ze wszystkimi podmiotami powiązanymi do progu dokumentacyjnego, o którym mowa w art. 25a ust. 1d updof oraz art. 9a ust. 1d updop. Innymi słowy, fakt zawarcia analogicznej transakcji jednego rodzaju z różnymi podmiotami powiązanymi nie decyduje o tym, że mamy do czynienia nie z jedną, lecz z wieloma transakcjami jednego rodzaju.
Obowiązek sporządzania dokumentacji podatkowej
Minister wyraźnie stwierdził, iż obowiązek dokumentacyjny wynikający z ww. przepisów w przypadku „innych zdarzeń”, o których mowa w art. 25a ust. 1 pkt 1 lit. b updof oraz art. 9a ust. 1 pkt 1 lit. b updop nie dotyczy transakcji realizowanych z podmiotami niepowiązanymi (niezależnymi). Aby powstał obowiązek dokumentacyjny zarówno transakcje, jak i inne zdarzenia, o których mowa w ww. przepisach powinny być realizowane z podmiotami powiązanymi.
Ustalenia transakcji jednego rodzaju.
Zdaniem Ministra podatnik powinien każdorazowo oceniać indywidualnie, z uwzględnieniem specyfiki swojej działalności, czy transakcje lub inne zdarzenia mają charakter „jednego rodzaju”. W tym zakresie powinien przede wszystkim badać główne parametry transakcji istotne z punktu widzenia cen transferowych (tj. np. istotne funkcje, aktywa, ryzyka, a także sposób kalkulacji ceny, istotne warunki płatności, itd.).
Pełny tekst interpretacji jest dostępny pod linkiem
Po więcej informacji zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami z zakresu sporządzania dokumentacji cen transferowych.
12 260 98 58