28
czerwca
Ulgi we wpłatach na PFRON, zmiany od 01.07.2016 r.
Post opublikowany przez: DORADCA
Pracodawca, zatrudniający co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy, u którego wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych wynosi poniżej 6%, zobowiązany jest do comiesięcznych wpłat na PFRON.
Wpłaty na PFRON można obniżyć w przypadku zakupu usługi lub produktu, z wyłączeniem handlu, od pracodawcy:
-
zatrudniającego co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy,
-
osiągającego co najmniej 30% wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. W przypadku pracowników z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności pod uwagę brani są pracownicy z orzeczoną chorobą psychiczną, upośledzeniem umysłowym, całościowymi zaburzeniami rozwojowymi, epilepsją oraz niewidomi.
Warunki obniżenia wpłaty
Nowelizacja ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych doprecyzowuje warunki obniżenia wpłaty (ulgi PFRON), którymi są:
-
udokumentowanie zakupu fakturą,
-
uregulowanie należności za zakup produktu lub usługi w terminie określonym na fakturze, z tym że w przypadku płatności dokonywanych za pośrednictwem banku za datę uregulowania należności będzie się uważać datę obciążenia rachunku bankowego nabywcy na podstawie polecenia przelewu,
-
udokumentowanie przez nabywcę kwoty obniżenia informacją o kwocie obniżenia wystawioną przez sprzedającego niezwłocznie po terminowym uregulowaniu należności, ale nie później niż do ostatniego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym przypadał termin płatności za zakup. W przypadku gdy kwota obniżenia będzie przewyższać wartość zakupionego produktu lub usługi, obniżenie będzie przysługiwać tylko do wysokości kwoty określonej na fakturze, pomniejszonej o kwotę podatku VAT, w stosunku do której podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego lub zwrotu różnicy podatku.
Obniżenie wpłat na PFRON przysługuje do wysokości 50% (dotychczas 80%) wpłaty na PFRON, do której zobowiązany jest nabywca w danym miesiącu i będzie miało zastosowanie do wpłat należnych za okresy, począwszy od 01.07.2016 r. Przewidziano także, że przysługująca, a niewykorzystana ulga może być uwzględniana we wpłatach na PFRON przez okres nie dłuższy niż 6 miesięcy (dotychczas 12 miesięcy), licząc od dnia uzyskania informacji o kwocie obniżenia.
Przepisy przejściowe
Pracodawca, który przed wejściem w życie ustawy nabyły prawo do obniżenia wpłat na PFRON, może je wykorzystać na warunkach dotychczasowych, ale nie dłużej niż przez 12 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy. Ponadto w przypadku gdy pracodawca dokonał potwierdzonego fakturą zakupu uprawniającego do obniżenia wpłat przed 01.07.2016 r., będzie mógł nabyć prawo do obniżenia wpłat i wykorzystać je na dotychczasowych warunkach w ciągu tych 12 miesięcy.
Zmiany w dofinansowaniach do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych
Od 01.07.2016 r. zacznie obowiązywać przepis, który umożliwi pracodawcom uzyskanie dofinansowania do wynagrodzeń na pracowników niepełnosprawnych, którzy uzyskali orzeczenie w trakcie zatrudnienia. Wskazuje on na odstąpienie od wykazywania tzw. efektu zachęty (wzrostu netto zatrudnienia ogółem) w przypadku, gdy niepełnosprawność pracownika powstała w trakcie zatrudnienia u pracodawcy ubiegającego o miesięczne dofinansowanie. Przepis ten znajdzie swoje zastosowanie do dofinansowania należnego za okresy, począwszy od lipca 2016 r.
Podstawa prawna
Art. 1 pkt 4, Art. 2 ust. 1-2 i ust. 5 ustawy z dnia 25.09.2016 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1886).