11
marca
SPECUSTAWA o przeciwdziałaniu i zwalczaniu KORONAWIRUSA.
Post opublikowany przez: DORADCA
Weszła w życie (od 08.03.2020) ustawa o szczególnych rozwiązaniach, które mają pomoc w przeciwdziałaniu i zwalczaniu koronawirusa (COVID-19), innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Ustawa przewiduje m.in.:
możliwość wprowadzenia zdalnej pracy z domu w czasie kwarantanny
nadzoru epidemiologicznego w związku z podejrzeniem koronawirusa.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców
Ustawa wprowadza rozwiązania zapewniające prawo otrzymania środków dla pracowników, którzy z konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem (do 8 roku życia) muszą zostać w domu, za okres nie dłuższy niż 14 dni, w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły.
Zasiłek przysługuje na równi matce i ojcu dziecka, ale nie wypłaca się go obojgu rodzicom. Jest to zasiłek przysługujący jednemu z pracujących rodziców, który podjął osobiste sprawowanie opieki.
Wysokość dodatkowego zasiłku opiekuńczego to 80 proc. wynagrodzenia. Jest on wypłacany na tych samych zasadach jak inne zasiłki opiekuńcze z tytułu ubezpieczenia chorobowego.
Aby otrzymać zasiłek
Należy złożyć oświadczenie o nieprzewidzianym zamknięciu żłobka (druku ZUS Z-15 A). Formularz obowiązuje zarówno, gdy zasiłek opiekuńczy wypłaca płatnik, jak i gdy wypłaca go ZUS – dostępne są do pobrania na stronie ZUS-u., Co ważne, nie jest konieczne uzyskanie zwolnienia lekarskiego u lekarza.
Zamówienia, prawo budowlane
Ustawa zakłada możliwość dokonywania zamówień na towary/usługi do przeciwdziałania koronawirusowi bez przetargów – jeżeli jest wysokie prawdopodobieństwo szybkiego i niekontrolowanego rozprzestrzeniania się choroby lub jeśli wymaga tego ochrona zdrowia publicznego.
W projektach budowlanych, na budowie, przy przebudowie itp. w związku z przeciwdziałaniem COVID-19, wprowadzono możliwość niestosowania przepisów ustawy Prawo budowlane, a także ustaw o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.
Ministerstwo Zdrowia
Ustawa określa, że Minister Zdrowia na podstawie informacji przekazywanych przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego ustali w drodze obwieszczenia maksymalne ceny na określone produkty lecznicze, wyroby medyczne i środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, które mogą być wykorzystane w związku z przeciwdziałaniem COVID-19.
W przypadku zagrożenia zdrowia pacjenta, farmaceuta posiadający prawo wykonywania zawodu może wystawić receptę farmaceutyczną.