20
czerwca
Pakiet Slim VAT 3 wchodzi w życie od 1 lipca
Post opublikowany przez: DORADCA
Od 1 lipca 2023 r. wejdzie w życie pakiet uproszczeń i ułatwień w podatku od towarów i usług. Wśród najważniejszych zmian można wymienić:
1. Podwyższenie limitu sprzedaży dla małego podatnika VAT
Limit sprzedaży ulegnie zwiększeniu z 1,2 mln euro do 2 mln euro, co poszerzy liczbę podatników uprawnionych do stosowania metody kasowej i kwartalnego rozliczania się z VAT.
2. Z rachunku VAT będzie można płacić za inne podatki
Z rachunku VAT będzie można płacić za inne podatki: podatek od wydobycia niektórych kopalin, podatek cukrowy, podatek od produkcji okrętowej, opłatę od „małpek” oraz podatek tonażowy.
3. Zniesienie wymogu posiadania faktury przy odliczeniu VAT w transakcjach WNT
Nowelizacja przewiduje usunięcie z art 86 ustępów 10g i 10h, co znosi obowiązek pomniejszenia podatku naliczonego w przypadku braku posiadania przez podatnika faktury po 3 miesiącach od momentu zadeklarowania dokonania WNT. Zmiana spowoduje, że rozliczenie podatku naliczonego i należnego odbywać się będzie w tym samym okresie.
4. Nowe zasady dotyczące stosowania kursów walutowych w fakturach korygujących
Doprecyzowaniu ulegną przepisy dotyczące stosowania właściwego kursu w przypadku korekt do faktur wystawianych w walutach obcych. Kursem właściwym w wystawionej fakturze korygującej – zarówno w przypadku korekt in minus jak i in plus – będzie kurs historyczny zastosowany w fakturze pierwotnej. W przypadku zbiorczych faktur korygujących właściwym kursem będzie kurs średni NBP lub EBC z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury korygującej niezależnie od tego czy korekta była in plus czy in minus.
5. Zniesienie obowiązku uzgadniania proporcji przy sprzedaży mieszanej
Nowe przepisy znoszą obowiązek uzgadniania z naczelnikiem urzędu skarbowego prognozy proporcji przy sprzedaży mieszanej, o ile obrót podatnika nie przekroczy kwoty 30 000 zł. Zamiast tego, przepisy wprowadzają obowiązek zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o przyjętej proporcji w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym ta proporcja została zastosowana po raz pierwszy, jednak nie później niż do dnia przesłania ewidencji.
Niniejszy taxletter został sporządzony z najwyższą starannością i profesjonalizmem, jednak ze względu na swój charakter podane informacje nie stanowią wyczerpującego opracowania na powyższy temat i nie mogą być traktowane na równi z poradą specjalisty. Po szczegółowe informacje zapraszamy na spotkanie z naszym Zespołem.