18
listopada
Wydatki na ogrodzenie i podjazd mogą być objęte ulgą mieszkaniową
Post opublikowany przez: DORADCA
Wydatki na wykonanie urządzeń budowlanych związanych z budynkiem mieszkalnym, jak ogrodzenie i podjazdy, zapewniające możliwość jej użytkowania zgodnie z przeznaczeniem, można uznać za poniesione na własne cele mieszkaniowe, uprawniające do zwolnienia z PIT od sprzedaży nieruchomości.
NSA w wyroku z 18 kwietnia br. (sygn. akt II FSK 534/24) stwierdził, że wydatki na wykonanie urządzeń budowlanych związanych z budynkiem mieszkalnym, jak ogrodzenie i podjazdy, zapewniające bezpieczeństwo i poprawiające estetykę działki budowlanej, a przede wszystkim zapewniające możliwość jej użytkowania zgodnie z przeznaczeniem, uznać należy w świetle art. 21 ust. 1 pkt 131 w zw. z art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT), za poniesione na własne cele mieszkaniowe.
Sprawa dotyczyła wydatków z tytułu zakupu od dewelopera nieruchomości gruntowej wraz z budynkiem mieszkalnym oraz ogrodzeniem, wybrukowanym dojściem i podjazdem. NSA wskazał, że posadowienie ogrodzenia i wykonanie brukowanego podjazdu jest w drugiej dekadzie XXI wieku związane integralnie z budownictwem mieszkaniowym, tak jak instalacja odprowadzania wód deszczowych, brama garażowa czy zewnętrzne gniazda elektryczne.
Ponadto w orzecznictwie wyrażano już stanowisko, że wydatki m.in. na ogrodzenie, parkingi, miejsca postojowe, drogi i chodnik ponoszone w ramach wspólnoty mieszkaniowej uznać należy za wydatki na cele mieszkaniowe w rozumieniu art. 21 ust. 1 pkt 131 w zw. z art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. d ustawy o PIT (zob. wyroki NSA: z 7 grudnia 2021 r., sygn. akt II FSK 794/19; z 10 sierpnia 2021 r., sygn. akt II FSK 3598/18; z 2 lipca 2021 r., sygn. akt II FSK 3752/18).
Chcesz wiedzieć, jakie wydatki uprawniają do skorzystania z ulgi mieszkaniowej w PIT po sprzedaży nieruchomości? Spytaj naszych doradców.