20
maja
Walka z „praniem pieniędzy” będzie zaostrzona
Post opublikowany przez: DORADCA
Parlament Europejski przyjął nowy pakiet przepisów dotyczący przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.
Przyjęte przepisy wprowadzają zwiększoną czujność w odniesieniu do ultrabogatych osób fizycznych (całkowity majątek o wartości co najmniej 50 000 000 euro, z wyłączeniem ich głównego miejsca zamieszkania), ogólnounijny limit płatności gotówkowych w wysokości 10 000 euro, z wyjątkiem płatności między osobami prywatnymi w kontekście nieprofesjonalnym, oraz środki mające na celu zapewnienie zgodności z ukierunkowanymi sankcjami finansowymi i uniknięcie obchodzenia sankcji. Przewidziano też obowiązkową weryfikację tożsamości przy płatności gotówką powyżej 3 000 euro przez instytucje obowiązane.
Nowe przepisy zapewniają też, że osoby mające uzasadniony interes, w tym dziennikarze, pracownicy mediów, organizacje społeczeństwa obywatelskiego, właściwe organy państwowe i organy nadzorcze, będą miały natychmiastowy, niezredagowany, bezpośredni i bezpłatny dostęp do informacji o rzeczywistych właścicielach.
Nowe regulacje dają również jednostkom analityki finansowej (FIU) więcej uprawnień do analizowania i wykrywania przypadków prania pieniędzy i finansowania terroryzmu, a także do zawieszania podejrzanych transakcji.
Zasady należytej staranności będą miały zastosowanie do klubów piłkarskich i agentów. Nowe przepisy obejmują np. wzmocnienie należytej staranności i kontrole tożsamości klientów, w wyniku których tzw. podmioty zobowiązane (np. banki, zarządzający aktywami i kryptoaktywami lub pośrednicy w obrocie nieruchomościami i nieruchomościami wirtualnymi) muszą zgłaszać podejrzane działania jednostkom analityki finansowej i innym właściwym organom.
Powołany nowy centralny organ nadzorczy – Urząd ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy i Finansowaniu Terroryzmu (AMLA) będzie m.in. sprawował bezpośredni nadzór nad najbardziej ryzykownymi podmiotami finansowymi.
Pakiet musi jeszcze zostać formalnie przyjęty przez Radę UE.