
20
lutego
Ulga termomodernizacyjna w PIT w 2025 roku
Post opublikowany przez: DORADCA
Z początkiem 2025 r. weszło w życie rozporządzenie MRiT z 19 grudnia 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych, które daje możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej także na zakup i montaż magazynu energii lub magazynu ciepła (z infrastrukturą niezbędną do ich funkcjonowania).
Zmienione przepisy nie obejmują zaś już wydatków na:
- kocioł gazowy kondensacyjny wraz ze sterowaniem, armaturą zabezpieczającą i regulującą oraz układem doprowadzenia powietrza i odprowadzenia spalin;
- kocioł olejowy kondensacyjny wraz ze sterowaniem, armaturą zabezpieczającą i regulującą oraz układem doprowadzenia powietrza i odprowadzenia spalin;
- zbiornik na gaz lub zbiornik na olej.
Z ulgi mogą skorzystać podatnicy opodatkowujący swoje dochody według skali podatkowej lub podatkiem liniowym bądź opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Podatnik będący właścicielem lub współwłaścicielem (istniejącego) budynku mieszkalnego jednorodzinnego ma prawo odliczyć od podstawy obliczenia podatku (dochodu/przychodu) wydatki poniesione w roku podatkowym na materiały budowlane, urządzenia i usługi, związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w tym budynku, określone w ww. rozporządzeniu, które zostanie zakończone w okresie 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.
Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 000 zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w poszczególnych budynkach, których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem (w przypadku małżeństwa kwota ta może wynieść 106 000 zł).
Po więcej informacji na temat ulgi termomodernizacyjnej zapraszamy na konsultację z nasyzmi doradcami.