9
marca
Ulga na zabytek
Post opublikowany przez: DORADCA
Dobra wiadomość dla osób, które posiadają lub planują nabyć nieruchomość będącą zabytkiem. Polski Ład pozwala, aby od bieżącego roku wydatki poniesione m.in. na odrestaurowanie lub nabycie zabytku, mogły zostać odliczone od dochodów.
Rządowy program wprowadził szereg ulg i odliczeń, wśród których jedną z ciekawszych jest tzw. ulga na zabytek. Polega ona na odliczeniu od dochodu wydatków poniesionych na prace konserwatorsko-restauratorskie nieruchomości wpisanych do rejestru zabytków lub ewidencji zabytków.
Z ulgi mogą skorzystać podatnicy będących właścicielami lub współwłaścicielami zabytku, którzy ponieśli w roku podatkowym wydatki na:
- wpłaty na fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni mieszkaniowej utworzony, zgodnie z odrębnymi przepisami, dla zabytku nieruchomego wpisanego do rejestru zabytków lub znajdującego się w ewidencji zabytków;
- prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane w zabytku nieruchomym wpisanym do rejestru zabytków lub znajdującym się w ewidencji zabytków;
- odpłatne nabycie zabytku nieruchomego wpisanego do rejestru zabytków lub udziału w takim zabytku, pod warunkiem że podatnik na nabytą nieruchomość poniósł wydatek, o którym mowa w pkt 2.
Wysokość odliczenia dla wpłat na fundusz remontowy oraz kosztów prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych ograniczona została do 50% poniesionych wydatków, które zostały prawidłowo udokumentowane. Natomiast wysokość odliczenia wydatków w stosunku do nabytej nieruchomości nie może przekroczyć iloczynu kwoty 500 zł i liczby metrów kwadratowych powierzchni użytkowej zabytku, jednak nie więcej niż 500 000 zł na wszystkie wydatki poniesione z tego tytułu.
Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono wydatki z tytułu wpłat na fundusz remontowy lub poniesienia wydatków na prace konserwatorsko-restauratorskie. Trochę inaczej jest natomiast w przypadku zakupu zabytku, ponieważ prawo do odliczenia nakładów na zakup powstaje dopiero w zeznaniu za roku, w którym dokonano prac mających na celu odrestaurowanie zabytku. W przypadku odliczenia nieznajdującego pokrycia w rocznym dochodzie istniej możliwość odliczenia wydatku w 6 kolejnych latach, licząc od końca roku podatkowego, w którym dokonano odliczenia.
Niniejszy taxletter został sporządzony z najwyższą starannością i profesjonalizmem, jednak ze względu na swój charakter podane informacje nie stanowią wyczerpującego opracowania na powyższy temat i nie mogą być traktowane na równi z poradą specjalisty. Po szczegółowe informacje zapraszamy na spotkanie z naszym Zespołem.
źródło fot. unsplash.com