23
marca
Podatek od nieruchomości – znaczenie wyroku Trybunału Konstytucyjnego
Post opublikowany przez: DORADCA
Wyrokiem z dnia 24.02 2021r. ( SK 39/19 ) Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności z Konstytucją regulacji art. 1a ust. 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.
Rozstrzygnięcie to wydane zostało w kontekście skargi konstytucyjnej osoby fizycznej, która jako prowadząca we własnym imieniu działalność gospodarczą z natury znajduje się w posiadaniu zarówno przedmiotów opodatkowania podatkiem od nieruchomości związanych z tą działalnością jak i innych nieruchomości, które mają charakter majątku prywatnego. Trzeba jednak zauważyć, iż w sentencji powołanego wyroku, wyrok ten jest istotnym dla wszelkich podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, bez względu na formę prawną tej działalności.
Kiedy najwyższa stawka podatku od nieruchomości?
Dla dopuszczalności zastosowania najwyższych stawek podatku od nieruchomości kluczowym staje się ustalenie istnienia związku określonego gruntu, budynku czy budowli z prowadzoną działalnością gospodarczą w oparciu o inne kryteria niż tylko samo ich posiadanie. Brak istnienia takiego związku prowadzi bowiem do braku podstaw dla opodatkowania gruntów budynków czy budowli wg stawek najwyższych, a zatem tych które przewidziane zostały dla przedmiotów opodatkowania związanych z działalnością gospodarczą.
Związek ten, oprócz samego posiadania nieruchomości przez przedsiębiorcę, powinien być oparty na faktycznym lub nawet potencjalnym wykorzystywaniu tej nieruchomości w działalności gospodarczej tego podmiotu. Grunty, budynki i budowle, które choćby pośrednio lub w ograniczonym zakresie służą prowadzeniu działalności gospodarczej, powinny być uznane ze związane z tą działalnością.
W każdym przypadku ustalenie związku nieruchomości z prowadzeniem działalności gospodarczej podmiotu, który prowadzi także inny rodzaj działalności, nie może ograniczać się tylko do wykazania posiadania tych nieruchomości”.
Reasumując – niższa stawka podatku
Stwierdzić zatem należy, że skoro aktualnie sam fakt posiadania gruntów, budynków czy budowli przez przedsiębiorcę nie jest wyłącznym determinantem dla zastosowania najwyższych stawek podatku od nieruchomości, to przedmiotowe rozstrzygnięcie TK daje podstawę do płacenia podatku od nieruchomości w tym zakresie wg niższych stawek.
Niniejszy taxletter został sporządzony z najwyższą starannością i profesjonalizmem, jednak ze względu na swój charakter podane informacje nie stanowią wyczerpującego opracowania na powyższy temat i nie mogą być traktowane na równi z poradą specjalisty. Po szczegółowe informacje zapraszamy na spotkanie z naszym Zespołem.
źródło fot. unsplash.com