3
czerwca
Zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców w 2026
Post opublikowany przez: DORADCA
Ustawa o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw ma obowiązywać od 1 stycznia 2026 r. Nowe przepisy wprowadzają zmiany dotyczące składki zdrowotnej przedsiębiorców rozliczających się według skali podatkowej PIT, podatkiem liniowym, w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz karty podatkowej.
Osoby, które rozliczają się według skali podatkowej oraz w formie podatku liniowego, będą płaciły stałą składkę zdrowotną, która będzie wynosić 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia. Rozwiązanie to będzie dotyczyło przedsiębiorców, którzy osiągają w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku. Po przekroczeniu 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia składka wyniesie dodatkowo 4,9% od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia.
Osoby, które rozliczają się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, będą płaciły stałą składkę zdrowotną, wynoszącą 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia.
Rozwiązanie to będzie dotyczyło przedsiębiorców, którzy osiągają w danym miesiącu przychód do wysokości 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku. Po przekroczeniu progu 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia składka wyniesie dodatkowo 3,5% od nadwyżki ponad 3-krotność przeciętnego wynagrodzenia.
Przedsiębiorcy, którzy rozliczają się w formie karty podatkowej, będą płacić stałą składkę zdrowotną, wynoszącą 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Ponadto nowelizacja zakłada, że od 2026 roku dla podatników rozliczających się podatkiem liniowym, ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych i kartą podatkową uchylona zostanie możliwość odliczenia części zapłaconych składek zdrowotnych od podatku dochodowego, tj. częściowego odliczania od dochodu lub przychodu albo zaliczania do koszów uzyskania przychodów zapłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne.
Wprowadzane zmiany, m.in. w przypadku przekraczania ww. progu przychodów przez ryczałtowca, w pewnych okolicznościach mogą zachęcać do przejścia na inną formę opodatkowania podatkiem dochodowym albo do zmiany formy prowadzenia działalności gospodarczej – na bardziej korzystną w ogólnym rozrachunku.
Nowe przepisy nie zmieniają zaś wysokości składki zdrowotnej płaconej przez pracowników etatowych – nadal będzie to 9%. Nie będzie też zmian w przypadku składki od świadczeń emerytalnych wynoszącej 9%.