1
września
Sprzedaż nieruchomości użytkowanej przez użytkownika wieczystego
Post opublikowany przez: DORADCA
Od 31 sierpnia, zgodnie z nowelizacją ustawy o gospodarce nieruchomościami, przedsiębiorcy mają możliwość żądania sprzedaży użytkowanej przez nich wieczyście nieruchomości.
Z żądaniem można będzie wystąpić w terminie 12 miesięcy od dnia wejścia w życie nowelizacji, czyli do dnia 31 sierpnia 2024 r. Po tym terminie właściciel gruntu będzie mógł według uznania odmówić sprzedaży nieruchomości. W przypadku, gdy w ciągu roku od dnia wejścia w życie ustawy użytkownik wieczysty nie złoży wniosku o żądanie sprzedaży, będzie mógł to zrobić nadal, ale już nie na preferencyjnych warunkach. Wówczas będzie musiał liczyć się z tym, że właściciel gruntu może mu takiej sprzedaży odmówić.
Pomoc de minimis
Przedsiębiorca będzie mógł skorzystać z pomocy de minimis, o ile w ciągu ostatnich trzech lat przed wejściem w życie ustawy nie wykorzystał dopuszczalnego limitu pomocy publicznej( 200 tys. Euro).
Wycena nieruchomości
Samorządy mają możliwość ustalenia ceny od co najmniej 20-krotności kwoty stanowiącej iloczyn dotychczasowej stawki procentowej opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego oraz wartości nieruchomości gruntowej określonej na dzień zawarcia umowy sprzedaży, ale nie wyższej niż wartość nieruchomości gruntowej określonej na dzień zawarcia umowy sprzedaży, czyli wartości rynkowej. Może więc okazać się, że przedsiębiorca będzie musiał zapłacić za wykup nieruchomości kwotę odpowiadającą jej wartości rynkowej.
Jeżeli rada nie podejmie uchwały do końca 2023 r., cena gruntu będzie natomiast ustalana na zasadach określonych w ustawie o gospodarce nieruchomościami dla nieruchomości Skarbu Państwa. Wtedy w przypadku zapłaty ceny jednorazowo będzie obliczana jako 20-krotność kwoty stanowiącej iloczyn dotychczasowej stawki procentowej opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego oraz wartości nieruchomości gruntowej określonej na dzień zawarcia umowy sprzedaży (bez widełek odnośnie minimalnej lub maksymalnej ceny). Na przykład, gdy wartość nieruchomości na dzień zawarcia umowy sprzedaży wynosi 100 tys. zł, a obowiązująca stawka procentowa 3%, to cena nieruchomości wynosi: 20 x (3% x 100 tys. zł) = 60 tys. zł. W przypadku rozłożenia ceny na raty będzie to 25-krotność.
Do kogo trzeba złożyć wniosek o wykup użytkowanego gruntu
Wniosek o wykup użytkowanego gruntu przedsiębiorcy muszą złożyć do właściciela nieruchomości, czyli w przypadku gruntu należącego do samorządu – do wójta, burmistrza lub prezydenta, a w przypadku gruntu stanowiącego własność Skarbu Państwa – do starosty. Na potrzeby wykupu, nie został opracowany wzór wniosku.
Niniejszy taxletter został sporządzony z najwyższą starannością i profesjonalizmem, jednak ze względu na swój charakter podane informacje nie stanowią wyczerpującego opracowania na powyższy temat i nie mogą być traktowane na równi z poradą specjalisty. Po szczegółowe informacje zapraszamy na spotkanie z naszym Zespołem.
źródło fot. unsplash.com