
15
maja
Ochrona odbiorców energii elektrycznej
Post opublikowany przez: DORADCA
Gotowa już ustawa o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku oraz w 2024 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej zmierza do ochrony gospodarstw domowych przed nadmiernym wzrostem rachunków za energię elektryczną.
Nowelizacja opóźnia o 3 miesiące – do 1 października 2025 r. – wejście w życie nowych taryf na energię elektryczną dla gospodarstw domowych. Według resortu klimatu nowe przepisy pozwolą na obniżenie cen prądu po wygaśnięciu ceny maksymalnej. Obecnie obowiązujące przepisy zakładają, że sprzedawcy z urzędu mają złożyć do prezesa Urzędu Regulacji Energetyki wnioski o zmianę taryf do 30 kwietnia, a weszłyby one w życie od 1 lipca. Nowela da im czas na złożenie wniosków taryfowych do 31 lipca.
Przewidziano zmianę polegającą na skróceniu obowiązywania zmienionych taryf dla energii elektrycznej z okresu II połowy 2025 r. do okresu IV kwartału 2025 r. Według autorów projektu nowelizacji takie rozwiązanie nie wpłynie na pogorszenie sytuacji gospodarstw domowych w okresie lipiec–wrzesień 2025 r., gdyż zgodnie z aktualnie funkcjonującymi mechanizmami osłonowymi gospodarstwa domowe do 30 września 2025 r.
będą rozliczane za energię elektryczną według ceny maksymalnej wynoszącej 500 zł/MWh – podlegają zatem ustawowej ochronie. Jak napisano, zakłada się, że nowe taryfy obowiązujące w IV kwartale 2025 r. będą odczuwalnym wsparciem dla gospodarstw domowych w radzeniu sobie z rachunkami za energię elektryczną, a cena w tych taryfach będzie istotnie niższa od obecnie obowiązującej, która wynosi średnio ok. 622,8 zł/MWh.