5
lipca
Pakiet SLIM VAT 3
Post opublikowany przez: DORADCA
1 lipca weszło w życie większość rozwiązań pakietu SLIM VAT 3, który przewiduje liczne uproszczenia dla firm.
Na przykład nowelizacja podwyższa do 2 000 000 euro limit sprzedaży dla małych podatników. Od 1 lipca 2023 r. kwartalne rozliczenie mogą więc wybrać podatnicy, u których wartość sprzedaży (z kwotą podatku) nie przekroczyła w 2022 r. i od 1 stycznia do 30 czerwca 2023 r. kwoty 9 654 000 zł.
W ustawie o VAT uregulowano zasady stosowania kursów walut w przypadku korekt podstawy opodatkowania ustalonej w walucie obcej. Regułą będzie stosowanie kursu pierwotnego do korekt.
Jeśli podatnik otrzyma dokumenty potwierdzające prawo do stawki 0% z opóźnieniem, korekta wewnątrzwspólnotowych dostaw ma być deklarowana za okres rozliczeniowy, w którym powstał obowiązek podatkowy.
Usunięto obowiązek posiadania faktury od kontrahenta zagranicznego, żeby odliczyć VAT z tytułu WNT.
Podatnicy przyjmą proporcję (preproporcję) wyliczoną szacunkowo bez uzgadniania z naczelnikiem US. Będą tylko obowiązani zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego o przyjętej proporcji (preproporcji).
Jeśli podatnik wyda e-paragon, a potem wystawi fakturę w formie papierowej czy elektronicznej, to musi pozostawić w swojej dokumentacji numer dokumentu i numer unikatowy kasy rejestrującej zawarty na e-paragonie.
Umożliwono korzystanie ze środków na rachunku VAT także w celu zapłaty podatku od wydobycia niektórych kopalin, podatku od sprzedaży detalicznej, opłaty od środków spożywczych, zryczałtowanego podatku od wartości sprzedanej produkcji, podatku tonażowego i opłaty od małpek.
W przypadku kas online rozszerzono zakres dokumentów kasowych, które nie muszą być drukowane.
Umożliwiono dokonywanie korekt podatku należnego i zastosowanie stawki 0% w razie, gdy sprzedawca zwróci podatek w gotówce i uzyska dokument, na którym podróżny potwierdził własnoręcznym czytelnym podpisem otrzymanie zwrotu kwoty podatku, po upływie terminu do złożenia JPK_V7 za dany okres rozliczeniowy.
Zwiększono listę podmiotów uprawnionych do wystąpienia z wnioskiem o wydanie WIS oraz zniesiono opłatę należną od takiego wniosku (40 zł).