17
lutego
Kontrola trzeźwości
Post opublikowany przez: DORADCA
Od 21 lutego zaczną obowiązywać nowe przepisy* poświęcone kontroli zawartości alkoholu (lub innych środków odurzających). Na ich podstawie pracodawca będzie mógł badać trzeźwość pracowników.
Kiedy można przeprowadzić kontrolę trzeźwości?
Kontrole będą mogły być przeprowadzane zarówno w przypadku podejrzenia nietrzeźwości pracownika, jak również prewencyjnie. Kontrola trzeźwości ujęta w nowych przepisach jest możliwa w przypadku, gdy:
- jest to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników lub innych osób,
- ochrony mienia.
Zgodnie z najnowszymi przepisami pracodawca, który chce sprawdzać trzeźwość swoich pracowników lub zleceniobiorców musi spełnić określone wymogi prawne. Przede wszystkim taka możliwość kontroli musi być ustalona w regulaminie pracy, układzie zbiorowym lub w obwieszczeniu (w sytuacji, gdy pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy).
Pracodawcy będą mieli obowiązek poinformować pracowników o wprowadzeniu kontroli trzeźwości w sposób przyjęty w zakładzie pracy , nie później niż 2 tygodnie przed rozpoczęciem jej przeprowadzenia.
Jak wygląda kontrola trzeźwości?
Kontrola obejmuje badania przy użyciu metod niewymagających badania laboratoryjnego za pomocą urządzenia, które posiada ważny dokument potwierdzający jego kalibrację lub wzorcowanie (np. alkomatów, spełniających wskazane powyżej normy).
Pracodawca względem pracownika, którego wynik badania trzeźwości będzie negatywny, może zastosować karę pieniężną. Pracodawca może również zastosować, jak do tej pory, karę porządkową lub naganę, a nawet zdecydować się na rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia, z winy pracownika.
Wprowadzenie kontroli trzeźwości skutkować będzie aktualizacją rejestru czynności przetwarzania (RCP). Wraz z wprowadzeniem kontroli powstanie nowy proces przetwarzania danych. W procesie należy wskazać m.in. okres retencji, podstawę prawną oraz kategorie danych.
Niniejszy taxletter został sporządzony z najwyższą starannością i profesjonalizmem, jednak ze względu na swój charakter podane informacje nie stanowią wyczerpującego opracowania na powyższy temat i nie mogą być traktowane na równi z poradą specjalisty. Po szczegółowe informacje zapraszamy na spotkanie z naszym Zespołem.
*Nowelizacja kodeksu pracy, Dziennik Ustaw, dnia 6 lutego 2022 r. (Dz.U poz. 240)