9
lutego
Kolorowy świat pasteli
Post opublikowany przez: DORADCA
Wywiad z Bernadettą Stępień – Prezes Stowarzyszenia Pastelistów Polskich.
Kim jest „pastelista”?
Pastelista jest artystą posługującym się techniką pastelu suchego lub olejnego. Nasze Stowarzyszenie zrzesza artystów profesjonalnych, u których dzieła w technice pastelu są ważnym elementem twórczości, ale dla niektórych artystów jest to technika wiodąca. Pastele dają szerokie możliwości wyrazu. Od miękkich, łagodnych przejść tonalnych do ekspresyjnych zderzeń faktur i dynamicznych linii.
Pastel jest delikatny, ale nie zmienia nasycenia barw. Daje możliwość szybkiego uchwycenia ulotnej impresji, a z drugiej strony pozwala cierpliwie dopracowywać efekty realistyczne.
Na wystawach Stowarzyszenia widzów zachwyca różnorodność tematów, kompozycji i efektów uzyskanych przy użyciu tego delikatnego medium.
Co ma do przekazania społeczeństwu dzisiaj pastelista?
Znamy różne poziomy potrzeb człowieka i społeczeństwa: od podstawowych do tych najwyższych, które mieszczą się na czubku piramidy. Tam też znajduje się sztuka – sztuka użytkowa, ale też elitarna, zrozumiała dla wtajemniczonych.
Pastelista ma dla społeczeństwa niepowtarzalny produkt – dzieło sztuki, mające swoje miejsce w długim ciągu poszukiwań piękna i prawdy przez ludzkość. Dzieło będące wynikiem wpływów tego, co już było, co nas ukształtowało, tego, co się aktualnie dzieje i zmienia naszą wrażliwość, oraz tego, o czym marzymy, do czego dążymy od tysięcy lat.
Kolejny rok przyniesie kolejne owoce – nasiona ludzkiej wrażliwości, nasiona, które – gdy padną na dobry grunt – wydadzą owoce w postaci wzruszeń, zachwytów, przemyśleń – ubogacą czyjeś życie, zapłodnią do działań, do życia.
Jakie są współczesne problemy artystów?
Znaleźć kupców i sprzedać swoje dzieła, żeby przeżyć i móc poświęcić się sztuce. W czasach kryzysu wielu artystów musi podejmować się innej pracy zarobkowej, żeby utrzymać siebie i rodzinę. Niektórym udaje się osiągnąć sukces i uznanie odbiorców. Inni tracą zdrowie i przemijają przedwcześnie. Idealną sytuacją jest posiadanie marszanda, który zajmuje się marketingiem i sprzedażą a artysta zajmuje doskonaleniem własnej twórczości.
Gdzie kupić i po czym poznać dobry obraz pastelowy?
Oczywiście zapraszamy na nasze wystawy. Tam można skontaktować się z wybranym artystą i omówić zakup dzieła. Zapraszamy również do galerii i pracowni artystów, gdzie – przez bliski kontakt „u źródeł” – można zapoznać się z twórcą i jego dziełem.
Czy pastele mogą stanowić lokatę finansową?
Tak jak każde dzieło, pastel może być profesjonalnie oprawiony, sklasyfikowany i wyceniony. Ma swoją wartość rynkową i stanowi konkretną lokatę finansową. Zapraszamy do współpracy przy kreowaniu rynku sztuki, gdyż zarówno artyści zrzeszeni, jak i potencjalni inwestorzy mają wpływ na przyszłe zyski w tej branży.
autor obrazu zdjęcia tytułowego: Małgorzata Wzorek „Roztocze V”