24
lipca
Fundacja rodzinna ma już ponad rok
Post opublikowany przez: DORADCA
W ciągu roku powstało ponad 1000 fundacji rodzinnych. Zainteresowanie nimi stale rośnie, m.in. przez zasady ich opodatkowania. Zgodnie z ustawą fundacja rodzinna jest osobą prawną utworzoną w celu gromadzenia majątku, zarządzania nim w interesie beneficjentów oraz spełniania świadczeń na rzecz beneficjentów. To rozwiązanie, które pozwala kontynuować biznes przez pokolenia bez konieczności osobistego zaangażowania następców prawnych przedsiębiorcy i chroni majątek rodziny.
Założenie fundacji rodzinnej i przekazanie do niej majątku nie jest opodatkowane (brak PCC, CIT i PIT).
Co do zasady fundacja rodzinna płaci CIT 15% (od wartości świadczeń) pobierany dopiero w momencie przekazywania świadczeń beneficjentom (brak możliwości odliczenia kosztów uzyskania przychodów i amortyzacji). Fundacja rodzinna nie płaci więc podatku np. od otrzymanej dywidendy.
Beneficjenci będący organizacjami pozarządowymi płacą CIT na ogólnych zasadach, w tym mogą skorzystać z obowiązującego zwolnienia przedmiotowego.
Fundacja rodzinna jest podmiotowo zwolniona z CIT (wg art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o CIT) tylko w zakresie działalności gospodarczej określonej w art. 5 ustawy o fundacji rodzinnej, tj. tej, jaką może ona może wykonywać.
Wyjątkiem od reguły odroczonej zapłaty 15% CIT są przychody z:
- najmu, dzierżawy lub innej podobnej umowy, której przedmiotem jest przedsiębiorstwo, zorganizowana część przedsiębiorstwa lub składniki majątku służące prowadzeniu działalności przez beneficjenta, fundatora lub podmiot powiązany z fundacją rodzinną, beneficjentem lub fundatorem;
- budynków;
- działalności gospodarczej, która nie została dopuszczona w ustawie o fundacji rodzinnej – dochód uzyskany z prowadzenia działalności innej niż dozwolona jest opodatkowany 25% CIT.
Fundator i beneficjenci będący osobami fizycznymi, jeśli należą do tzw. „grupy zero” w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn (tj. najbliższa rodzina: małżonek, wstępny, zstępny, rodzeństwo, pasierb, ojczym, macocha), są zwolnieni z PIT. Osoby zaliczane do I lub II grupy podatkowej zapłacą 10% PIT. Zwolnienie lub obniżona stawka 10% PIT przysługuje proporcjonalnie do wartości mienia wniesionego do fundacji rodzinnej przez danego fundatora w stosunku do wartości całego mienia fundacji rodzinnej. Pozostałe osoby fizyczne płacą 15% PIT.