Strefa klienta


06.09.2006 KRAKOW , UL. ZAKOPIANSKA , BUDYNEK ZUS PO REMONCIE ( PODOBNO WARTYM 20 MLN ZLOTYCH ) , FOT. ADAM GOLEC / AGECNJA GAZETA

19

październik

Jeden przelew do ZUS od 01.01.2018 r.

Post opublikowany przez: DORADCA

Od 01.01.2018 r., składki przedsiębiorców zostaną opłacone jednym przelewem na indywidualny numer rachunku składkowego. Zamiast trzech albo czterech przelewów miesięcznie, będzie można wysyłać tylko jeden przelew łącznie na:

 • ubezpieczenia społeczne,
 • ubezpieczenie zdrowotne,
 • Fundusz Pracy,
 • Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
 • Fundusz Emerytur Pomostowych

Opłacanie składek ZUS obecnie

Obecnie wypełnianie przelewów jest skomplikowane i pracochłonne, należy podać wiele danych, które pomagają ZUS zaksięgować i rozliczyć wpłaty. Są to:

 • numer konta bankowego (wskazuje ubezpieczenie albo fundusz, którego dotyczy wpłata),
 • dane identyfikacyjne przedsiębiorcy (NIP, REGON, PESEL, nazwa, imię oraz nazwisko, numer i seria paszportu lub dowodu osobistego),
 • okres rozliczeniowy (miesiąc i rok),
 • numer decyzji/umowy/ tytułu wykonawczego.

Opłacanie składek ZUS od 01.01.2018 r.

Od 01.01.2018 r. będzie można opłacać składki zwykłym przelewem. Na przelewie należy wpisać tylko numer rachunku bankowego – numer rachunku składkowego przedsiębiorcy. ZUS wpłatę od razu zaksięguje i rozliczy na koncie przedsiębiorcy. Każdą wpłatę, ZUS podzieli proporcjonalnie na wszystkie ubezpieczenia i fundusze. Zrobi to na podstawie składek z ostatniej deklaracji rozliczeniowej, przekazanej przez przedsiębiorcę albo utworzonej przez ZUS, jeśli przedsiębiorca jest zwolniony z jej przekazywania. Podzieloną wpłatę, ZUS rozliczy na najstarsze zadłużenie na danym ubezpieczeniu albo funduszu.

Jak otrzymać nowy numer rachunku

Informację o numerze rachunku składkowego ZUS wyśle listem poleconym. ZUS zacznie wysyłać listy do przedsiębiorców od 01.10.2017 r.

Ważne!

 • Jeśli do końca grudnia 2017 r. przedsiębiorca nie otrzyma od ZUS-u informacji o numerze rachunku albo jeśli przesyłka ulegnie zagubieniu, należy skontaktować się z ZUS. Numer rachunku przedsiębiorca otrzyma w każdej placówce ZUS lub w Centrum Obsługi Telefonicznej (nr tel.: 22 560 16 00).
 • Jeśli przedsiębiorca nie będzie znał swojego numeru rachunku, nie opłaci składek w 2018 r. Dotychczasowe rachunki do wpłat zostaną zamknięte 31.12.2017 r

Informację o numerze rachunku składkowego ZUS wyśle na adres siedziby firmy albo na adres do korespondencji. Dlatego przedsiębiorca powinien sprawdzić, czy ZUS posiada jego aktualne dane adresowe.


Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML :

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>